Кросворд на тему числівник. Кросворд на тему числівник Кросворд з числівниками з російської мови


презентація для уроку російської мови на тему «Числівник»

вчитель російської мови КГУ «Середня школа-гімназія с.Алмалибак з ДМЦ»

Карасайского району

Алматинської області РК


Числівник

  • Самостійна частина мови
  • Позначає кількість предметів і порядок при рахунку
  • Відповідає на питання: Скільки? Котрий?

Імена числівники: кількісні та порядкові, цілі і дробові, збірні, прості і складні, складові ...


імена числівники класифікація за значенням

кількісні

порядкові

Скільки?

Який? (Який?)

п'ять

п'ятий

десятий

десять

П'ятдесят сім

п'ятдесят сьомий

Двадцять два

двадцять другий

Сто тридцять четвертий

Сто тридцять чотири

двоє

дві п'ятих


Відрізняй числівники від однокореневих інших частин мови з питання!

Кількісні числівники позначають кількість предметів при рахунку і відповідають на питання СКІЛЬКИ?


Кількісні числівники

Цілі

дробові

збірні

Три п'ятих

тринадцять

одна тринадцята

тридцять

шість сотих

Тридцять два

Триста сорок п'ять

вісім сімнадцятих

сім десятих

вісімдесят

п'ять дев'ятих

Вісімдесят чотири

чотири сьоме

сімсот дев'ять

дев'ятеро

одна двадцята

десятеро


Імена числівники, що позначають цілі числа, змінюються

за відмінками (все)

за родами (в повному обсязі)

І.П. п'ятсот п'ятдесят п'ять

Один - одна, одне

Р.П. п'ятисот п'ятдесяти п'яти

Д.П . п'ятистам п'ятдесяти п'яти

В.п. п'ятсот п'ятдесят п'ять

Тощо п'ятьмастами п'ятдесятьма п'ятьма

П.п. про п'ятсот п'ятдесят п'ять


вживання збірних числівників

Збірні числівники вживаються тільки з трьома групами іменників:

  • Особи чоловічої статі
  • дитинчата тварин
  • Іменники в множ.чісле, що не мають однини

(Троє чоловіків, четверо кошенят, двоє штанів)


Схиляння збірних числівників

двоє

двох

четверо

обидва

чотирьох

двом

обидві

обох

чотирьом

двох

обох

двоімі

обом

чотирьох

чотирма

обом

обох

Про двох

обох

обома

Про чотирьох

обома

про обох

про обох


Схиляння дрібних числівників

дві дев'ятих

двох дев'ятих

Правило відміни дрібних числівників:

двом дев'ятим

Числівники, що позначають чисельник, схиляються, як цілі,

дві дев'яті

а числівники, що позначають знаменник, змінюються, як порядкові числівники.

двома дев'ятими

Про двох дев'ятих


Класифікація числівників за складом

прості

складні

1слово \u003d 1корень

складові

1 слово \u003d 2 кореня

5 = п'ять

15 = п'ятнадцять

2 і більше слів

555 = п'ятсот п'ятдесят п'ять

шістдесят

Шістдесят шість

сімсот сімнадцять

вісімнадцять

Сто вісімдесят вісім

Дев'яносто

Тисяча дев'ятсот дев'яносто дев'ять

Дев'ятсот

Дві тисячі сімсот три

П'ятсот сорок чотири

чотириста

Чотириста дев'яносто три


схиляння складних числівників

п'ятдесят

шість сотень

п'ятдесяти

п'ятдесяти

шестисот

шістсот

п'ятдесят

Шість сотень

п'ятдесятьма

шістсот

Про п'ятдесяти

Правило відміни складних числівників:

Про шестистах

У складних числівників змінюються обидві частини (обидва кореня) одного слова


числівники 40, 90, 100 мають тільки дві відмінкові форми:

сорок

дев'яносто

сорока

дев'яноста


Порядкові числівники позначають порядок при рахунку і відповідають на питання: котрий? яка? яке? які за рахунком?

порядкові

числівники

змінюються по

  • пологів
  • відмінками
  • числах

точно так же, як змінюються прикметники

перший

перша

Ср.р.

перше

перший

першого

першому

Перший (-ого)

першим

Про перший

число:

перший

Множ.

перші


Схиляння порядкових числівників

Порядкові числівники схиляються так само, як прикметники.

*** У складених порядкових числівників при відмінюванні змінюється тільки останнє слово

сьомий

сімдесятий

сьомого

сімсот сімдесят сьомої

семидесятого

сьомого

сьомий

сімдесятих

сімсот сімдесят сьомого

сімсот сімдесят сьомого

сімдесятий

сьомим

сімсот сімдесят сьомої

сімдесятим

Про сьомому

Сімсот сімдесят сьомим

Про сімдесятому

Про сімсот сімдесят сьомому


Перевір себе:

  • Що позначають числівники?
  • На які питання відповідають числівники?
  • Які розряди числівників ти знаєш?
  • З якими групами іменників вживаються збірні числівники?
  • Які числівники мають тільки дві відмінкові форми?
  • Як схиляються складні числівники?
  • Якими членами речення можуть бути імена числівники?
  • Які числівники змінюються за родами?
  • Які числівники змінюються як прикметники?
  • Як відрізнити числівник від іншої частини мови (два-двоє-другий-двічі-двійка)?
  • Як схиляються дробові числівники?
  • До якого розряду відносяться числівники ОБИДВА, ОБИДВІ?
  • Як схиляються числівники ПІВТОРА, ПІВТОРИ?
  • Які числівники схиляються як іменники 3 відміни?
  • Як схиляються складові порядкові числівники?

КРОСВОРД «числівник»

Питання кросворду:

По вертикалі:

1.Разряд числівників ОБИДВА, ОБИДВІ

2. Не є числівником: п'ять, двоє, одна, число, півтори

3. З яким іменником не вживаються збірні числівники: лошата, коти, шорти ?

4.Ето числівник має тільки дві відмінкові форми: один, двісті, сто, шість

5. Не є числівником: три п'ятих, три, троє, втрьох, третій

6.Ето числівник відмінюється як іменник 3 відміни: одна, п'ятсот, шість, шоста

7. Не є числівником: десятий, десятеро, десятка, десять цілих п'ять десятих, двадцять

8. У якому числительном пишеться Ь в середині слова: 15, 90, 16, 600, 12, 5 ?

9. Це числівник має тільки дві відмінкові форми.

10. Це числівник має форму роду.

11. Не є числівником: сто, дві, обидві, сто п'ятий сотенна, сота.

12. Не є числівником: дві, другий, двоє, двічі, два, двохсотий

По горизонталі:

1. Ці числівники змінюються як прикметники.

2. Знайди зайве: три, третій, тричі, два

3. Числівник схиляється як іменник 3 відміни.

4. У цих числівників одна частина схиляється як порядковий числівник, а інша як кількісне.

5. Знайди зайве: один, перший, одинадцять, одного разу, сотий.

6. Збірна числівник.

7. Числівник в жіночому роді.

8. Ці числівники відповідають на питання СКІЛЬКИ ?

9. Числівник в орудному відмінку: трьохсот, трьома сотнями, трьомастами, трійками .

10. Головне слово в словосполученні: одна думка .

11. Яким членом пропозиції є числівник: В саду посадили чотири яблуні .


Перевір правильність відповідей в кросворді

1. Знайди числівники:

а) сотня; б) мільярд; в) потрійний; г) одиниця; д) третій; е) п'ятірка; ж) десяток;

з) безліч.

а) мільйон; б) сорок; в) одиниця; г) півтора; д) тисяча.

а) подвійний; б) двійка; в два; г) двічі; д) двоїстий.

а) 50; б) 19; об 11; г) 60; д) 80; е) 15; ж) 500; з) 17; к) 700; л) 900. Запишіть їх.

а) четвірка, шестеро, одна сьома, три.

б) триста сорок сім, п'ятеро, третій.

в) двоє, п'ятеро, п'ятнадцять, десять.

г) сто один, семеро, п'ятнадцять, другий.

Знайди числівники, які схиляються як іменники 3-го відмінювання:

а) п'ять; б) сорок; в один; г) двадцять; д) два; ж) три. Провідміняйте одне з них.

Знайдіть ті слова, з якими можуть поєднуватися збірні числівники:

а) друзі; б) сани; в) подруги; г) ножиці; д) штани; ж) робітниці.

З якими з іменників не може поєднуватися кількісний числівник?

а) книга; б) загін; в) краса; г) парта; д) під'їзд.

а) шість сьомих; б) сто один; в) п'ятдесят три г) дев'яносто сім; д) сорок п'ятого;

е) триста п'ятдесят два.

а) тридцять; б) сім; в) п'ятдесят; г) сто; д) і шість сотень е) десятий.

а) п'ятдесят; б) шестисотий; в) двісті; г) дев'ятисотий; д) дев'яносто.

Знайди відповідності:

а) в тисячу разів 1. порядкове, просте, в Пр. пад., од. ч., м. р.

б) на другому (поверсі) 2. кількісне, збірне, просте, в Р.п.

в) від п'ятьох (друзів) 3. кількісне, ціле, просте, в Вин. п

Числівник. (Тест)

Варіант 2.

Знайди числівники:

а) багато; б) семеро; в) п'ятак; г) десятка; д) кілька; е) три сьомих; ж) двійка;

з) сорокаградусний.

2. Визнач слово, яке не є числівником:

а) двадцять один; б) сімка; в) обидва; г) троє; д) восьмий.

3. Знайди однокореневе слово, яке є числівником:

а) тричі; б) трійка; о третій; г) потрійний; д) потрійний (союз).

Знайди ті числівники, в яких в Ним. і В. п. пишеться в середині слова Ь.

а) 60; б) 18; в) 70; г) 12; д) 80; е) 19; ж) 600; з) 11; к) 500; л) 800. Запишіть їх.

Вкажи ряд з кількісними числівниками:

а) п'ятеро, дві шостих, три, сьомий.

б) сімка, п'ятий, один, обидва.

в) п'ятак, шість, десятеро, обидва.

г) троє, п'ять сьомих, п'ятсот, вісімнадцять.

Знайди числівники, які схиляються як іменники 2-го відмінювання:

а) тисяча; б) мільйон; в) триста; г) дев'яносто; д) двадцять; ж) мільярд. Провідміняйте одне з них.

Знайдіть ті слова, з якими може поєднуватися збірне числівник обидві:

а) даху; б) сторони; в) берега; г) тварини; д) сестри; ж) кімнати.

З якими з іменників може поєднуватися кількісний числівник?

а) читання; б) дивізія; в) молоко; г) молодь; д) краса.

Знайди числівник, у якого при відмінюванні змінюється тільки останнє слово:

а) шістдесят дві; б) дві четверте; в) двадцять восьмий; г) вісімдесят одна; д) сто п`ятнадцять; е) одна четверта.

Яке числівник має тільки дві відмінкові форми? Запиши ці форми:

а) десять; б) двадцять один; в) другий; г) дві п'ятих; д) сорок; е) шість.

Вкажи числівники, при відмінюванні яких змінюються обидві частини слова.Просклоняйте одне з них:

а) п'ятитисячний; б) сімдесят; в) дев'ятсот; г) семидесятих; д) триста.

Знайди відповідності:

а) на вісімдесят (випадків) 1. порядкове, просте, в Пр. пад., од. ч., м. р.

б) через півтораста (метрів) 2. кількісне, дробове, просте, в Він..п.

в) про п'ятнадцятому (відвідувача) 3. кількісне, ціле, просте, в Вин. п.

Ключі до тестів по числівника.

1 варіант 2 варіант

1. б) д) 1. б) е)

4. а) г) д) е) к) л) (записати словами) 4. а) в) д) е) к) л)

6. а) г) (проскл. Одне числ.) 6. б) ж)

7. а) б) г) д) 7. а) б) д) е)

10. г) (записати форми) 10. д)

11. а) в) (провідмінювати) 11. б) в) д)

розділи: Російська мова

Мета уроку:

  • створити умови для узагальнення та систематизації знань по темі "Числівник";
  • закріпити і перевірити вміння правильно писати і вимовляти числівники, тобто дотримуватися орфографічні і орфоепічні норми російської мови;
  • розвинути творчі здібності учнів: швидкість реакції, асоціативність мислення, мова, зорову пам'ять, кмітливість;
  • виховувати повагу і любов до рідної мови.

устаткування:

Вкажіть правильні відповіді

Завдання 1. Знайдіть "третій зайвий":

1. Сімдесят.
2. П'ятдесят три.
3. Шістнадцять.

1. Шестигодинний.
2. Дванадцятий.
3. Сто п'ятдесят першим.

Завдання 2. У якому числительном Ь пишеться в кінці слова?

1. У 70 років здоров'ям не хваляться
2. Де мої 17 років !?
3. Коли біда мине і все вгамується, негайно 500 порадників знайдеться
4. Вчитися і в 60 років не пізно

Завдання 3. У назві якого твору є збірне числівник?

1. "Тисяча і одна ніч"
2. "Троє в човні, не рахуючи собаки"
3. "Три мушкетери"
4. "Дванадцять стільців"

Завдання 4. Викресліть слова, з якими збірним числівником "дружити" заборонено.

1. Двоє (співачки, кошенята, джинси, хлопці).
2. Четверо (коти, сани, семикласниці, годинник).
3. Семеро (добу, козенята, подруги, діти).
4. Обидві (дівчатка, хлопчики, руки, стіни).

Завдання 5. У який прислів'ї виділене слово є числівником?

1. Ім'я господаря носить, а родину свою прогодувати не може (мордовська).
2. За родину печатками (російська).
3. Суди і родину зруйнує (вірменська).

Підбиття підсумку уроку (слайд 9)

- Виконавши довгий шлях, ми досягли мети нашої подорожі. Ось ваш скарб! (Діти знаходять скарб в зазначеному місці) За ваші знання і вміння відмінні оцінки!

Виставляння оцінок за урок.

Домашнє завдання (слайд 10)

Підберіть прислів'я, приказки, фразеологізми, що включають числівники.

0 Числівник. Прості і складові числівники

Казахстан, Актюбінська область, Муголжарскій район

Сагінская основна школа

Учитель російської мови та літератури

Рахматуллина Даметкен Балгаліевна

Методичний опис уроку: Даний урок проведений у формі уроку-закріплення за темою «Числівник». На уроці використані методи і прийоми нової технології, які дозволяють розпізнати числівник, розвивати пізнавальну активність.

Урок проводиться у формі «Відкритого журналу» .Каждая сторінка журналу має свою назву і надає учням завдання в цікавій формі.

Мета уроку:

дати поняття про ім'я числительном, збагатити словниковий запас учнів, вчити розпізнавати числівник серед інших частин мови.

сформувати знання про простих і складених числівників

розвивати спостережливість, активізувати пізнавальну діяльність, навички правильної вимови в мові, знати правопис числівників.

прищепити любов до російської мови.

Мет. прийоми: Рішення кросворду, питання-відповідь, різнорівневі завдання, групове завдання

наочність уроку: Плакати, слайди, картки.

Хід уроку: 1. Організаційний момент.

2. Психологічний настрій.

3.Знакомство з метою і етапами уроку.

Психологічний настрій уроку:

Взялися за руки швидше

покружляли веселіше

І поплескали в долоні

Проведемо урок хороший.

Урок пройде в формі «Відкритого журналу». У кожної сторінки журналу свою назву.

1. Повторення - мати навчання.

2. Знання - сила. (Знайомство з новою темою)

3. Книга - твій друг і помічник.

4. Знай сім мов.

5. Хто знає, той завжди знайде.

6.Проверь себе.

Відкриваючи кожну сторінку, виконуємо завдання. Розсаджують учнів в три ряди по їх рівнями навчальних досягнень. 3-ряд Розумники і Розумниці. 2 - ряд - Активісти 1 - Знавці

1.Откриваем першу сторінку журналу « Повторення мати навчання». Кожній групі окреме завдання.

3 група: по опорній схемі розповідає про числительном, будинок. упр. 17

Числівник

Скільки? Котрий? Який за рахунком?

Кількісні Порядкові?

Три учня, п'ять книг, другий клас, четвертий поверх

Одна ручка, першу годину

Дом.упр.15

У про100го 100рожа

Непро100рний будинок.

Ча100 в ньому 100ножка

Бродить під 100лом.

дорожить 100ножка

чі100тою ніг і 100лічной ваксою

Чистить 100 чобіт

Вме100 двох НЕ про100

«Відразу 100лько взуття»

Вичистити все 100

Відразу 100лько взуття

Чи не носив ніхто.

1 - група: працює по картці.

Раз, два, три, чотири, п'ять, Де-лай раз!

Ви-йшов зай-чик по-гу-лять. Ши-ре крок, що не від-ста-вай!

Ви-йшов зай-чик по-гу-лять, Де-лай два!

Як нам зай-чи-ка співай-мати Не за-дер-жи-вай смот-ри!

Де-лай три!

Жи-ли у ба-бусі

Два ве-се-лих гу-ся

Один се-рий, вто-рій бе-лий

Два ве-се-лих гу-ся.

2.Об'ясненіе нової теми. 2 сторінка «Знання - сила»

Учитель: Я кожен день і кожну годину

Сказати готова, скільки вас.

І я можу, май на увазі,

Сказати, що ти в ряду.

Сьогодні ми продовжимо вивчення числівника.

За своїм складом числівники бувають прості і складові.

прості і складні

складаються з одного слова з 2-х і більше слів

прості

складові

Тридцять чотири

п'ятнадцять

П'ятсот сімдесят два

сімдесят

Дві тисячі п'ятсот

тридцятий

п'ять шостих

завдання: Визначте просте числівник.

Три олівця, восімдес'ят столів, шість книг, п'ятнадцять дітей, двадцять сім років

Запам'ятайте!

Правопис -ь- в числівників.

3. Для виконання вправ переходимо до наступної сторінки

«Книга твій друг і помічник ».

3 група виконує упр.8, написати числівники словами. 11, 25,5,60,90,500,

2 група виконує упр. 7, становлять пропозиції з числівниками.

1 група виконує упр. 15.

4. Для розминки відкриваємо сторінку «Знай сім мов»

3 група розгадати кросворд «Числівник»

1. Скільки тижнів в одному місяці?

2. Скільки років чекають обіцяне?

3.Сколько днів в тижні?

4.Яким цитрусовим називають число мільйон?

5.Сколько днів в квітні?

6.Сколько відсотків кажуть, коли впевнені остаточно?

7.Сколько місяців в році?

8.чісла в три рази більше мільйона?

9. Скільки хвилин триває звичайна зміна?

10. Число, яке стоїть після чотирнадцяти.

11 .Коли відзначають жіночий день?

12. Скільки днів в декаді?

2-група Дописати прислів'я, підбираючи відповідність, числівники вимовити на трьох мовах.

1. Всі ....... .. в полі не воїн.

2.Одін за всіх ... ... в один присід.

3.Стрічь .... ...... все за одного.

4. Одне дерево .... .... під одну гребінку.

5. З'їсти .... .... не ліс.

6. Один ... .... як один.

7. Сім разів відміряй ... .... один раз відріж.

1 група: Визначити числівник А) сорок, сорока, сорочка В) стіл, стояти, сто

Б) трико, тріумф, тридцять Г) сім'я, сімка, сім

5. Хто знає, той завжди знайде. 3-група Скільки років живуть ці тварини?

Відповідь запишіть повними реченнями.

Черепаха 200 років слон 80 років крокодил 60 років

Ворон 70 років тигр 50 років кіт 20 років

Розподіліть числівники за складом слів: 6,7,11,25,8,10,500,85,73,101,200

прості складові

2-група відгадує загадки.

У всіх матерів по п'ять синів. (П'ять пальців)

Два кільця, два кінця, а посередині гвоздик. (Ножиці)

Входиш в одні двері, а виходити з трьох. (Сорочка)

Є іграшка у мене

Паровоз і 3 коня

сріблястий літак

П'ять ракет і всюдихід.

Скільки разом? Як дізнатися?

Хто живе в моєму дворі?

Порахуйте на зорі:

Один півень, забіяка і шахрай.

Два порося, кожен в пуд.

Три лошати тонконогих.

Чотири козлика безрогих. (Десять)

Один багаття всіх зігріває. (Сонце)

Чотири братика одним поясом підперезані, під одним капелюхом стоять. (Стіл)

Сім одежинок і все без застібок. (Капуста)

Варто дуб, на дубі дванадцять гнізд, в кожному гнізді по чотири синиці. (Рік, місяці, пори року)

1-група Знайди числівник.

Склади словосполучення.

два олівця один будинок сто років чотири груші

три ручки п'ять пальців три роки два пенала

6.Ітог уроку. Для цього відкриваємо сторінку «Перевір себе».

А) Цифровий диктант. Відповіді вивішується на дошці, учні перевіряють самі і самооценивающее.

1. Числівник - самостійна частина мови? (Так)

2. Числівник відповідає на питання як? Чому ні)

3. Числівник один порядкове? (Немає)

4. У числительном п'ять -ь- пишеться в середині? (Немає)

5. Чи бувають числівники складовими? (Та)

6. Числівник 25 просте? (Немає)

7. Числівник 7 порядкове? (Немає)

8. У числительном 500 -ь- пишеться в середині? (Та)

Б) Вгадати свята числа по картинках.

gastroguru 2017