Складіть синквейн - поняття мітоз (зразковий варіант) Мітоз. Методична розробка заняття на тему: "Поділ клітини - мітоз" Синквейн поділ клітини

Приватний професійний освітній заклад

«П'ятигорський технікум економіки

та інноваційних технологій»

(ППОІ «ПТЕІТ»)

Методична розробка заняття

«Поділ клітини – мітоз»

з дисципліни

«Біологія»

Викладач найвищої кваліфікаційної категорії: М.В. Комарова

П'ятигорськ 2014.

Заняття 12. Розподіл клітини. Мітоз. (2 год.)

Дидактична мета заняття:створити умови для формування знань про значення поділу клітини, для розмноження, зростання та розвитку організмів; про процеси, що протікають у клітині в інтерфазу та в період мітозу; про механізм, що забезпечує сталість числа та форми хромосом у клітинах, рівномірний розподіл генетичної інформації між дочірніми клітинами;

Цілі щодо змісту:

    освітні –актуалізувати знання учнів про будову та функції хромосом, способи розподілу клітини (мітоз, амітоз, мейоз), процеси інтерфази; формувати знання про механізми клітинного поділу (мітоз, амітоз) та їх біологічної ролі; розкрити особливості протікання кожної фази мітозу; закріпити знайомі поняття та терміни з цієї теми та формувати нові;

    розвиваючі –сприяти формуванню інтелектуальних умінь: встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, узагальнювати, аналізувати та порівнювати, виділяти головне, робити висновки, розмістити учнів до роздумів, пошуку відповідей; продовжити розвиток творчих здібностей, розширення кругозору учнів; розвивати навички роботи з різними видами інформації та способами її пред'явлення;

    виховні –продовжити формування пізнавального інтересу до предмета, розвиток комунікативних якостей учнів; підвести до висновків про матеріальну єдність органічного світу, про необхідність охорони навколишнього середовища від забруднення мутагенами;

Устаткування: Таблиця «Мітоз»

Оформлення класної дошки:

Назва теми заняття

Схема мітозу

План лекції

Таблиця з переліком мітотичних фаз

Завдання для роботи з картками

Список нових термінів

Домашнє завдання

Т іп заняття:пояснювальна лекція-бесіда (вивчення нового матеріалу та первинне закріплення).

Методи навчання:частково пошуковий, проблемний, пояснювальний, наочний, репродуктивний (усний виклад інформації, підтримка уваги, активізація мислення слухачів, прийоми забезпечення логічного запам'ятовування, аргументації, систематизації, узагальнення).

Форми організації пізнавальної діяльності:фронтальна, індивідуальна, робота у парах.

Засоби навчання:

  1. В.Б. Захаров, С.Г. Мамонтов, Н.І. Сонін Загальна біологія: 10-11 класи - "Дрофа" 2007 стор 167-173.
  2. С.Г. Мамонтов, В.Б. Захаров Загальна біологія: Підручник для спеціальних середніх професійних навчальних закладів – М «Вища школа», 2007 р. стор.68-73

Види діяльності викладача та учнів на етапах заняття

Етапи заняття

Діяльність викладача

Діяльність учнів

Оргмомент

Привітання учнів, створення доброзичливої ​​обстановки групи, перевірка готовності робочого місця студента

Привітання викладача, перевірка готовності робочого місця, настроювання на навчальну діяльність

Повідомлення теми заняття.

Навчально-пізнавальна мотивація (Виклик)

Повідомляє тему заняття, знайомить із планом заняття.

Звертає увагу учнів на значущість теми, її зв'язок із темами «Розмноження організмів», «Генетика»; важливість теми на формування світогляду та розуміння основних життєвих процесів.

Записують тему у зошит

Усвідомлюють значимість теми та необхідність активної пізнавальної діяльності на занятті

Актуалізація та контроль знань

(Афішування)

Пропонує та розподіляє завдання, корегує усні відповіді студентів (робота за картками біля дошки, синквейни до термінів: клітина, білок, хромосома).

Виконують завдання, відповідають на запитання

Постановка навчальної задачі заняття

(індукція, розрив)

Створення проблемної ситуації. Для цього викладач пропонує відповісти на запитання: Чому мітоз непрямий поділ клітини? Яким чином досягається утворення двох дочірніх клітин із таким самим спадковим матеріалом, як у материнської клітини?

Знайомить із планом лекції.

Разом з викладачем визначають цілі та завдання заняття

Записують план лекції

Вивчення нового матеріалу

(осмислення, соціалізація, афішування)

Пояснює новий матеріал, контролює роботу учнів.

Пропонує замалювати кожну фазу мітозу у відповідній графі таблиці (самостійна робота), визначити (робота в парах) головне у кожній фазі мітозу, сформулювати біологічне значення мітозу, скласти синквейнидо термінів мітоз та амітоз; консультує, перевіряє результати роботи, коригує відповіді.

Вникають у пояснення, записують інформацію у зошитах, замальовують фази мітозу. Працюють у парах: виділяють головне, узагальнюють, формулюють, обговорюють, складають синквейни.

Підбиття підсумків заняття, узагальнення, висновки.

(Рефлексія)

1. Пропонує проаналізувати записи у зошиті і зробити висновок: що нового ми дізналися, досягли поставлених завдань чи ні?

2. Проведення тестування

3. Підбиває підсумки заняття, оцінює роботу студентів.

Побудова логічної схеми: інтерфаза, мітоз, мітотичний цикл, анафаза, профаза, метафаза, телофаза, каріокінез, цитокінез.

Аналізують записи у зошиті, формулюють висновки.

Відповідають на запитання

Виконують тест

Домашнє завдання

І рівень:

Завдання 1. Перекажи текст.

II рівень:

III рівень:Завдання 1. Самостійно знайди джерела інформації та підготуй реферат (повідомлення) за темами: «Статеве розмноження», «Безстатеве розмноження».

Скласти синквейни до термінів: генетичний код, розмноження, гамета, безстатеве розмноження, статеве розмноження (за бажанням).

Записують інформацію про домашнє завдання, заслуховують коментарі викладача

Хід заняття

    Оргмомент

Привітання учнів, створення доброзичливої ​​обстановки групи, перевірка готовності робочого місця студента.

II. Повідомлення теми заняття, мотивація навчальної діяльності

Для мотивації навчальної діяльності викладач може наголосити на значущості теми інформацією:

Американські вчені Елізабет Блекберн, Керол Грейдер та Джек Шостакудостоєні у 2009 р. Нобелівської премії у галузі медицини та фізіології за відкриття механізму захисту хромосом теломерами та ензимами теломерази. Теломери – кінцеві ділянки хромосом, які захищають її. При кожному розподілі клітини теломери коротшає. Коли теломери "закінчуються", клітина вмирає, що є одним із найважливіших механізмів старіння організму в цілому.

Гіпотезу про існування такого механізму вперше висунув 1971-го радянський учений Олексій Оловніков.

У рішенні шведської Королівської академії наук зазначається, що Нобелівським лауреатам цього року вдалося вирішити одну з найбільших проблем у біології. встановити, як клітини відтворюють себе у процесі поділу та як здійснюється їх захист від деградації.

Наукова робота, удостоєна премії, має велике значення для пошуку нових шляхів лікування раку та розуміння процесу старіння організму, зазначає Королівська академія. Дослідникам вдалося розшифрувати структуру ензиму теломерази, що грає важливу роль у освіті злоякісних пухлин. Вчені вважають, що їх відкриття допоможе розробці нових ліків, здатних зупинити зростання та розвиток ракових пухлин.

III. Актуалізація та контроль знань

    Завдання по картках біля дошки – 3 особи (Додаток)

    Перевірка підготовлених синквейнів до термінів: клітина, білок, хромосома.

3.Фронтальна бесіда з питань:

    Яка роль поділу клітин у житті організмів? (Передача спадкової інформації, розмноження, зростання, розвиток, регенерація)

    Назвіть основні типи поділу клітин (мітоз, амітоз, мейоз)

    Що таке мітотичний цикл клітини, із яких етапів він складається? (інтерфаза та мітоз)

    Чому ядро ​​є головною частиною клітки?

    За якими ознаками вчені, маючи лише одну клітину тіла, можуть визначити вид організму? (за каріотипом)

    Що таке мітоз?

IV. Постановка навчальної задачі заняття

Створення проблемної ситуації. Для цього викладач пропонує відповісти на запитання: Чому мітоз непрямий поділ клітини? Що це означає? Яким чином досягається утворення двох дочірніх клітин із таким самим спадковим матеріалом, як у материнської клітини? Що відбувається зі спадковим матеріалом клітини у процесі мітозу?

2 n2 c

2 n2 c - ?

2 n2 c

Студенти за допомогою викладача формулюють завдання:

З'ясувати: особливості перебігу кожної фази мітозу, закономірності розподілу спадкової інформації; біологічне значення мітозу; механізм амітозу

План лекції

    Фази мітозу.

    Біологічне значення мітозу.

    Порушення мітотичного поділу.

V. Вивчення нового матеріалу

Для активізації пізнавального інтересу до теми, що вивчається, можна зачитати інформацію про мітоз у віршованій формі:

Цикл життя клітини інтерфаза та мітоз,
А як він протікає? - Це головне питання.
Про це не скажеш у двох словах,
Процес життя клітини розглянемо у віршах.

Інтерфаза триває довше, ніж сам поділ,
Дуже швидко відбувається ДНК подвоєння.
Йде біосинтез, активні ферменти.
Клітина росте, утворює органоїди та елементи

Потім слідує мітотичний поділ,
Фази його легко запам'ятати – і в цьому немає сумніву.
Уважно на них ти подивися.
Кожна фаза як член великої та дружної сім'ї.

Глава сім'ї - тато (усім ясно відразу),
І перша фаза мітозу -
профаза.
Зникло ядерце і ядерна оболонка,
Але на цьому ще рано ставити крапку.
Хромосоми коротшають, потовщуються,
На компактні форми перетворюються.
І потім без зволікання -
З'являються нитки веретена поділу.

Мама – сонечко наше, тепло, доброта.
Метафаза - Друга фаза мітозу завжди.
Діти для мами рівні без дозатора
Хромосоми лежать в області екватора

Донька – Аня в сім'ї – просто принцеса.
Анафаза - Третя фаза процесу.
Переконатись у цьому ти можеш сам -
Нитки веретена поділу відтягують
хроматиди до різних полюсів

Син у родині Толя – ну, як на замовлення
Четверта фаза мітозу
телофаза.
Хромосоми розкручуються,
У них вихід один – знову перетворитися на хроматин.
Після поділу цитоплазми та
органоїдів клітини,
З'являються дві чарівні,
чудові дітки.
Мають диплоїдний набір
Дочірні клітини і точно схожі
на материнську клітку.

1. -розмова про фази мітозу, у ході якої учні заповнюють таблицю:

Фаза мітозу, набір хромосом (n-хромосоми, з - ДНК)

Малюнок

Характеристика фази, розташування хромосом

Профаза

Розчинення ядерних мембран, розбіжність центріолей до різних полюсів клітини, формування ниток веретена поділу, “зникнення” ядерців, конденсація двороматидних хромосом.

Метафаза

Вибудовування максимально конденсованих двороматидних хромосом в екваторіальній площині клітини (метафазна пластинка), прикріплення ниток веретена поділу одним кінцем до центріолів, іншим – до центромірів хромосом.

Анафаза

Розподіл двороматидних хромосом на хроматиди та розбіжність цих сестринських хроматид до протилежних полюсів клітини (при цьому хроматиди стають самостійними однохроматидними хромосомами).

Телофаза

Деконденсація хромосом, утворення навколо кожної групи хромосом ядерних мембран, розпад ниток веретена поділу, поява ядерця, поділ цитоплазми (цитотомія або цитокінез). Цитотомія у тварин клітинах відбувається рахунок борозни розподілу, в рослинних клітинах – рахунок клітинної пластинки.

Розмова про зміну формули ядра в клітині - молекулярна сутність мітозу виявляється в унікальній здатності ДНК до самоподвоєння молекул; розподілу клітини передує розподіл ядра (каріокінез);

Розмова про результати мітозу: з однієї диплоїдної материнської клітини утворюється дві диплоїдні материнські клітини.

Самостійна робота:замалювати фази мітозу у відповідній графі таблиці, використовуючи таблицю-малюнок на дошці.

Робота в парах:визначити головне у кожній фазі мітозу, сформулювати біологічне значення мітозу, скласти синквейни до термінів: мітоз та амітоз.

Афішування та соціалізація: перевірка виконання завдання - відповіді студентів

2. Біологічне значення мітозу.

1. В результаті мітозу утворюються дві дочірні клітини, що містять стільки ж хромосом, скільки їх було в материнській клітині, тобто. утворюються клітини, ідентичні батьківській.

2. У нормальних умовах жодних змін генетичної інформації немає, тому мітотичний поділ підтримує генетичну стабільність клітини.

3. Мітоз є основою зростання.

4.Мітоз лежить в основі вегетативного розмноження.
5. Завдяки мітозу здійснюються процеси регенерації та заміни відмираючих клітин.

3. Порушення мітотичного поділу.

При різних патологічних процесах нормальний перебіг мітозу порушується.

Виділяють три основні види патології:

1. Пошкодження хромосом (набухання, склеювання, фрагментація, утворення мостів, пошкодження центромірів, відставання окремих хромосом під час руху, порушення їх спіралізації та деспіралізації, роз'єднання хроматид, утворення мікроядер);
2. Пошкодження мітотичного апарату (затримка мітозу в метофазі, багатоплюсний мітоз, тригрупові метафази);

3. Порушення цитотомії. Патологічні мітози виникають після впливу мітотичних отрут, токсинів, екстремальних факторів (іонізуюче випромінювання, гіпотермія), при вірусній інфекції та пухлини. Різке збільшення числа патологічних мітозів характерне для злоякісних пухлин.

4. Амітоз.

Прямий поділ - спосіб поділу ядра соматичних клітин навпіл шляхом перетяжки без утворення хромосом. Якщо при амітозі не відбувається поділу цитоплазми, відбувається виникнення двох- і багатоядерних клітин. Такий спосіб поділу характерний для деяких найпростіших, спеціалізованих клітин або патологічно змінених клітин. Розподіл ядерного матеріалу виявляється випадковим та нерівномірним. Дочірні клітини, що виникли, спадково неповноцінні.

VI. Підбиття підсумків заняття (рефлексія)

1) Мітоз має універсальний характер – він протікає однаково у всіх видів, клітини яких мають ядро. Мітоз забезпечує рівномірний розподіл спадкового матеріалу.

2) Універсальний характер мітозу є доказом матеріальної єдності органічного світу.

3) Амітоз характерний для деяких найпростіших, спеціалізованих клітин або для патологічно змінених клітин.

Тестування (біологічний диктант).

Побудова логічної схеми: інтерфаза, мітоз, мітотичний цикл, анафаза, профаза, метафаза, телофаза, каріокінез, цитокінез .

Оцінка роботи групи, студентів.

VII.Домашнє завдання: І рівень:вивчи текст лекції (зошит), підручники: В.Б. Захаров, С.Г. Мамонтов, Н.І. Сонін Загальна біологія: 10-11 класи - "Дрофа" 2007 стор 167-173.; С.Г. Мамонтов, В.Б. Захаров Загальна біологія: Підручник для спеціальних середніх професійних навчальних закладів – М «Вища школа», 2007 р. стр.68-73)

Завдання 1. Перекажи текст.

Завдання 2. Перерахуй основні терміни та поняття.

Завдання 3. Назви основні фази мітозу.

II рівень:Завдання 1. Наведи приклади клітин, що діляться шляхом мітозу та амітозу.

Завдання 2. Наведи приклади факторів, що впливають на зміну перебігу мітозу.

III рівень:Завдання 1. Самостійно знайди джерела інформації та підготуй реферат (повідомлення) за темами: «Статеве розмноження», «Бесстате розмноження». Скласти синквейни до термінів: генетичний код, розмноження, гамета, безстатеве розмноження, статеве розмноження (за бажанням).

додаток

Картки для роботи біля дошки

Замалюй хромосому та підпиши її частини

Що таке центромір? Намалюй та назви види хромосом залежно від розташування первинної перетяжки.

До яких термінів належать визначення?

А. -хромосоми, що мають однакову форму, розміри та визначальні прояви однакових ознак (забарвлення квіток, або форму плодів, або зростання організму та ін).

Б.- дві однакові ниткоподібні структури, що складаються з молекули ДНК і пов'язаних з нею молекул білків, що утворюють одну хромосому і з'єднуються між собою в області первинної перетяжки

Ст.-хромосомний набір, характерний для вигляду

р.- (2n = 46)

Д. -Всі клітини багатоклітинного організму, крім статевих.

Е. - сукупність послідовних та взаємопов'язаних процесів у період підготовки клітини до поділу, а також протягом усього мітозу

Ж.- спосіб поділу клітини, що полягає у точному розподілі генетичного матеріалу між дочірніми клітинами.

З.-період підготовки клітини до поділу

І.- носій спадкової інформації, структура, що знаходиться в ядрі і що складаються з однієї молекули ДНК та з'єднаних із нею молекул білків.

    Хроматиди

    Каріотип

    Диплоїдний набір хромосом

    Соматичні клітини

    Хромосома

    Гомологічні хромосоми

    Інтерфаза

    Мітотичний цикл

Біологічний диктант

Дайте відповідь - так (+), якщо твердження вірні і немає (-), якщо не вірні.

    Каріотип є видовою ознакою

    Яйцеклітина містить одинарний набір хромосом

    Ген відповідає за синтез кількох білків

    Останній етап енергетичного обміну – дихання

    Подвоєння ДНК відбувається в постсинтетичномуперіоді інтерфази

    Генетичний код триплетен

    Спадкова інформація міститься в рибосомах

    Парні хромосоми називаються гомологічними.

    Статеві клітини мають диплоїднийнабір хромосом

    Період між поділами клітини – це інтерфаза

    Хромосоми розташовуються на екваторі клітини під час профази

    Веретено поділу утворюється під час профази

    Заключна фаза мітозу - телофаза

    Хроматиди з'єднані з нитками веретена поділу за допомогою центроміру

    Процес самоподвоєння ДНК – це редукція

    Хроматиди розходяться до полюсів клітини під час телофази

    Хромосоми спіралізуються під час інтерфази

    Інтерфаза та мітоз утворюють клітинний цикл

Синквейни

Мітохондрія

Еліпсоідноподібна, двомембранна

Окислює, розмножується, постачає

Енергія б'є ключем!

Білки

Тривимірні, унікальні

Прискорюють, регулюють, захищають

Без протеїнів жити не можна на світі, ні!

Ядро

Велике, двомембранне

Регулює, контролює, передає

Клітина без нього – і не туди, і не сюди!

Клітина

Діляється, розмножується, оновлюється

Клітина – елементарна частка живої матерії

Змінений синквейн

Клітина

Еукаріотична, прокаріотична

Ділитись, спеціалізуватися, оновлюватись

Елементарна частка життя

Визначення теми синквейну.

Сінквейн

Довга, спіралеподібна

Зберігає, кодує, передає

Книга життя

Гладка, шорстка

Синтезувати, транспортувати, зберігати

Шлях білка від рибосоми до апарату Гольджі лежить через.

Вакуолярна система

Маленькі, гетеротрофні

Руйнувати, переробляти, спрощувати

Повна відходів плошка – де моя велика ложка!

Сапрофіти

1. Яка клітинка намальована на малюнку, вкажіть її частини

Яка органела пов'язує клітину єдине ціле, здійснює транспорт речовин, бере участь у синтезі білків, жирів, складних вуглеводів (зовнішня клітинна мембрана, ЕС, комплекс Гольджи)?

Яку функцію виконують рибосоми

(Фотосинтез, синтез білків, синтез жирів, синтез АТФ, транспортна функція)?

1. Яка клітинка намальована на малюнку, вкажіть її частини

1. Яка клітинка намальована на малюнку, вкажіть її частини

2.

Чому мітохондрії називають енергетичними

станціями клітин (здійснюють синтез білка, синтез АТФ, синтез вуглеводів, розщеплення АТФ)?

2. Виберіть правильну відповідь на запитання:

Які органели є спільними для

рослинної та тваринної клітини (ЕС, рибосоми,

мітохондрії, пластиди)?

1. Яка клітинка намальована на малюнку, вкажіть її частини

1. Яка клітинка намальована на малюнку, вкажіть її частини

2.Виберіть правильну відповідь на запитання:

У якій із ядерних структур йде складання

субодиниць рибосом (ядерний сік, ядерце, ядерна

оболонка)?

2. Виберіть правильну відповідь на запитання:

Чим відокремлена цитоплазма клітини від

навколишнього середовища (мембранами ЕС, зовнішньої клітинної

мембраною)? У яких клітин поверх зовнішньої

клітинної мембрани знаходиться целюлозна стінка

(Рослинна, тваринна)?

Виберіть правильну відповідь на запитання:

1. Яку роль клітині грає фосфорна кислота

(входить до складу ДНК, РНК, АТФ, амінокислот,

білків, вуглеводів)?

Виберіть правильну відповідь на запитання:

1. Яка частина молекул амінокислот відрізняє їх

один від одного (радикал, аміногрупа, карбоксильна група); що є загальним всім амінокислот (радикал, аміногрупа, карбоксильная група)?

2. Які сполуки є мономерами

молекул білка (глюкоза, гліцерин, жирні кислоти, амінокислоти)?

2. У яких органел синтезується АТФ: в

рослинній клітині (рибосоми, мітохондрії, хлороплас-

ти), в тваринній клітині (рибосоми, мітохондрії,

хлоропласти)?

3. Для яких організмів характерне ядро

(прокаріоти, еукаріоти)?

3. У яких органелах клітини знаходяться рибосоми (цитоплазма, гладка ЕС, шорстка ЕС, мітохондрії, пластиди, ядерна оболонка)?

Схема аналізу заняття з біології

Вчитель ____________ Клас ________________ Тема _______________

1. Чи правильно визначено мету уроку?

 Як розкриваються освітні та виховні завдання уроку? (Які нові поняття та закони пропонується вивчити? Який навчальний матеріал планується повторити? Які поняття формулюються? Які поняття закріплюються відповідно до програми?)

2. Відповідність структури уроку змісту програмного матеріалу.

 Доцільність розподілу навчального часу на певні етапи уроку.

 Чи відповідає хід уроку наміченому плану?

 Відповідність змісту уроку програмі.

 Наукова та ідейна спрямованість уроку.

 Вміння вчителя виділити головне у навчальному матеріалі, не перевантажуючи його другорядним матеріалом.

 Дотримання принципу науковості та доступності.

 Наочність (використання таблиць, гербарію, моделей, колекцій, живих об'єктів).

 Використання ТСО.

 Використання на уроках результатів робіт учнів, отриманих в інших видах навчальної діяльності (вдома, на екскурсіях, у куточку живої природи, на шкільній ділянці, у природі).

 Практичні роботи з натуральними об'єктами:

- Розпізнавання;

– зіставлення;

- Спостереження;

- Короткочасний експеримент (якщо вони на уроці є).

 Залучення додаткової літератури.

 Зв'язок теорії з практикою.

 Ознайомлення учнів із природоохоронною роботою.

 Спадкоємність у вивченні матеріалу.

 Ступінь самостійності навчальної діяльності учнів (самостійність суджень, усвідомленість, запам'ятовування, уміння використовувати наявні знання).

 Домашнє завдання (підготовка до домашнього завдання, коли дається завдання, доступність, обсяг).

 Словникова робота.

 Оцінки учнів.

 Індивідуальна робота (використання карток для опитування).

IV. Висновки та пропозиції.

«Поділ клітини 6 клас» - Розгляньте мікропрепарати, порівняйте фази поділу, що спостерігаються, з малюнками підручника. Які процеси відбуваються у телофазі? Життєвий цикл клітини. значення. Утворюються 2 клітини з таким самим набором хромосом, як і в материнської клітини. У чому секрет такого поділу? Подвоєння хромосоми. Телофаза («тілос» – кінець, «фаза» – поява).

"Біологія поділ клітини" - Інтерфаза. Хромосоми роз'єднуються, але все ще залишаються попарно зчепленими. Цитокінез на завершальній стадії у тваринній клітині. Профаза. Коли маса клітини збільшується вдвічі, починається мітоз. Телофаза. Бінарний поділ клітини. Фази мітозу. Клітинний цикл. Інтерфаза складається із трьох етапів. Розподіл клітин Мітоз.

«Мітоз та мейоз» - Гаметогенез. Мітоз (лат. Телофаза 1. А – зиготний мейоз: зелені водорості, гриби. Який набір хромосом в ендоспермі зернівки пшениці? Поширеність у природі: Телофаза. Метафаза 1. Рис.2. Яйцеклітина ссавців: 1 – оболонка, 2 - 2 - цитоплазма, 4 - фолікулярні клітини В - споровий мейоз: бурі, червоні водорості і всі вищі рослини.

«Мітоз розподіл клітини» - Потім відбувається мітоз (розподіл клітини), і цикл повторюється заново. При різних патологічних процесах нормальний перебіг Мітозу порушується. Хромосоми. Каріокінез. Освіта двох ідентичних дочірніх клітин. Метафаза. Профаза Метафаза Анафаза телофаза. Зникнення веретена поділу, утворення ядерних мембран, деспіралізація хромосом.

"Мейоз урок" - Кругообіг азоту в біосфері. Спадкові хвороби. Пластичний обмін. Обмін речовин. Хромосомне визначення статі. Кругообіг вуглецю в біосфері. Порівняння мітозу та мейозу. Опорні конспекти, що використовуються під час уроків. Мейоз. Кругообіг фосфору в біосфері.

«Біологія мітоз» - В результаті дочірні клітини виявляються з рівною «спадщиною». Що повинна отримати в процесі зростання кожна клітина, що знову утворюється? Біологічне значення мітозу. До чого приводить поділ клітин у одноклітинних організмів? Амітоз. Мейоз. Способи поділу клітини. З чого починається процес зростання та розвитку організму?

СИНКВЕЙНИ НА УРОКАХ БІОЛОГІЇ.

Золотарьова І.Г., вчитель біології

МБОУ «ЗОШ №3» м. Маріїнська

Одним із ефективних методів розвитку дитини, що дозволяє швидко отримати результат, є робота над створенням нерифмованого вірша, синквейну.

Сінквейн (від фр. cinquains, англ.cinquain) - п'ятирядковавіршованаформа , що виникла в СШАна початку XX століттяпід впливом японськоїпоезії. Надалі почала використовуватися (останнім часом, з 1997 року, і вРосії) у дидактичних цілях, як ефективний метод розвитку образного мовлення, який дозволяє швидко отримати результат. Ряд методистів вважає, що синквейни корисні як інструмент для синтезування складної інформації, як зріз оцінки понятійного та словникового багажу учнів.

Дидактичний синквейн розвинувся на практиці американської школи. В цьомужанрітекст ґрунтується не на складовій залежності, а на змістовній та синтаксичній заданості кожного рядка.

Написання синквейну є формою вільної творчості, що вимагає від автора вміння знаходити в інформаційному матеріалі найістотніші елементи, робити висновки та коротко їх формулювати.

Складання синквейну, короткого резюме на основі великих обсягів інформації, корисне для вироблення здатності до аналізу. На відміну від шкільного твору, синквейн вимагає менших тимчасових витрат, хоча має більш жорсткі рамки формою викладу, та її написання вимагає від укладача реалізації майже всіх його особистісних здібностей (інтелектуальні, творчі, образні). Таким чином, процедура складання синквейну дозволяє гармонійно поєднувати елементи всіх трьох основних освітніх систем: інформаційної, діяльнісної та особистісно-орієнтованої.

Правила складання синквейну:

1 рядок - одне слово, зазвичай іменник, що відображає головну ідею;

2 рядок – два слова, прикметники, що описують основну думку;

3 рядок – три слова, дієслова, що описують дії у рамках теми;

4 рядок - фраза з кількох слів, що виражає ставлення до теми;

5 рядок – одне слово (асоціація, синонім до теми, зазвичай іменник, допускається описовий оборот, емоційне ставлення до теми).

Складаючи синквейн, кожен реалізує свої таланти та здібності: інтелектуальні, творчі, образні. Якщо завдання виконано правильно, синквейн обов'язково вийде емоційним.
Ось кілька прикладів досить вдалих синквейнів:

Цитологія
вивчаюча, клітинна
досліджує, встановлює, діагностує
розділ біології, що вивчає живі клітини, їх органоїди, їх будову, функціонування, процеси розмноження клітин, старіння і смерті
клітинна біологія

Анатомія
найдавніша, наукова
розглядає, вивчає, досліджує
наука про форму та будову окремих органів, систем та організму в цілому
група наукових галузей

Життя
жива, що протікає
розмножуватися, розвиватися, існувати
спосіб буття сутностей
спадкова хвороба зі смертельним наслідком, що передається статевим шляхом

Морфологія
наукова, комплексна
вивчає, досліджує
форму та будову тварин та рослинних організмів
комплекс наукових галузей

Організм
живий, діючий
складається, має, відрізняється
тіло з органами
окрема особина

Квітка
видозмінений, укорочений
приваблює запилюється розвивається
орган насіннєвого розмноження квіткових
спороносна втеча

Цитоплазма
водяниста, що змінюється
рухається, росте, відтворюється
внутрішнє середовище живої або померлої клітини
вміст

Мутація
Випадкова, стійка.
Змінює, проявляється, успадковується.
Не було б щастя та нещастя допомогло!
еволюція.

Стовбурова клітина

Неспеціалізована, пластична

Ділиться, диференціюється, мігрує

Стовбурова клітина – це лікар усередині тебе!

Регенерація

Протеосома

Бочкоподібна, вибіркова

Впізнає, розщеплює, регулює

Неповноцінний білок клітині не товариш!

Термінатор

Мікротрубочка

Зростаюча, порожня

Рухатися, спиратися, транспортувати

Без мікротрубочок клітці труба!

Тубулін

Білки

Тривимірні, унікальні

Прискорюють, регулюють, захищають

Без протеїнів жити не можна на світі, ні!

Трудяги!

Ядро

Велике, двомембранне

Регулює, контролює, передає

Клітці без ядра - і не туди, і не сюди!

Голова!

Мітоз
Чотирьохстадійний, найпоширеніший,
Забезпечує, відтворює, підтримує,
Мітоз- лежить в основі росту та вегетативного розмноження,
Розподіл.

Як працювати із синквейнами.

Ми пропонуємо такі способи роботи учнів із синквейнами:

  1. Складання нового синквейну (індивідуально, у парах, у групах).
  1. Складання короткої розповіді про готовий синквейн з використанням слів і фраз, що входять до складу синквейну.

приклад. Складання короткого оповідання з синквейну.

Модифікація

Адаптивна, оборотна

Варіювати, пристосовуватися, формувати

Без неї, як без води, існувати не можемо ми!

Еволюція

Розповідь.

Модифікації – це конкретні значення мінливої ​​ознаки організму, які формуються у конкретних умовах середовища. Вони носятьадаптивний характер – забезпечують пристосованість організмів у навколишньому середовищі. Модифікаціїоборотні : вони зникають після припинення дії фактора, що спричинив їх формування. Модифікаціїваріюють (Змінюються в певних межах) при типових змінах навколишнього середовища. Формуючи модифікації, організмпристосовуєтьсядо конкретних умов довкілля.Формування модифікацій відбувається на етапах експресії генів, що зумовлюють розвиток ознаки. Модифікації є результатомеволюції виду.

  1. Корекція та вдосконалення готового синквейну.

приклад. Корекція синквейну

Клітина

Діляється, розмножується, оновлюється

Клітина – елементарна частка живої матерії

Життя

Змінений синквейн.

Клітина

Еукаріотична, прокаріотична

Ділитись, спеціалізуватися, оновлюватись

Елементарна частка життя

Гук

  1. Аналіз неповного синквейну без зазначення теми синквейну та визначення назви теми цього синквейну.

приклад . Визначення теми синквейну (відгадати слово першого рядка)

Синквейн 1.

Сильна, різноманітна

Боротися, змагатися, випереджати

Боротися та шукати, знайти – і не здаватися!

Відбір

Синквейн 2.

Автотрофний, зелений

Починати, синтезувати, передавати

СО 2 та вода – наша їжа!

Харчовий ланцюг

Синквейн 3.

Жива, кубічна

Ділитись, харчуватися, дихати

Не збудуєш будинок без цегли.

Тканина

Синквейн 4.

Складний, стійкий

Харчуватися, жити, розмножуватися

Мій дім моя фортеця.

Екосистема

Синквейн 5.

?
Вірусна, химерна,
Кодувати, синтезувати, обумовлювати
Одна добре, а дві надійніші!
Хромосома

Синквейн 6.

?
Багатофакторний, хромосомний
Порушувати, змінювати, обумовлювати
Біда не приходить одна.
Захворювання

Сінквейн 7.

Стійкий, інфекційний
Вражати, змінювати, губити
Ось вона загадка віку – загибель світу людини!
Білок

Синквейн 8.

Корисний, нейтральний

Формувати, передавати, змінювати

Він усім кидається у вічі!

Фенотип

Синквейн 9.

Нерухома, куляста

Зберігати, зливатися, реалізовувати

Вона робить добро – зашифроване воно.

Організм

Синквейн 10.

Гладка, шорстка

Синтезувати, транспортувати, зберігати

Шлях білка від рибосоми до апарату Гольджі лежить через неї

Вакуолярна система

Синквейни – чудовий метод контролю. Написати вірш грамотно, не прочитавши тексту, неможливо.

Якщо ж раптом у вас виникають складнощі, пов'язані з підбором слів, доречних у синквейні, то проблема, швидше за все, пояснюється такою. Або тема синквейну вам не близька (не зрозуміла вами або просто не цікава). Або вам необхідно попрацювати над розширенням свого словникового запасу.

А ще синквейни дуже зручно використовувати для самоконтролю або в менімонічних цілях. Якщо ви легко можете скласти вірш, будьте певні: тема засвоєна добре. Крім того, у синквейні міститься квінтесенція матеріалу – ваше його емоційне сприйняття. Тому згодом можна цю тему повторити, просто згадавши свій синквейн.


Цілі:


  • Створення умов для формування знань про «Мейоз» у учнів, редукційний процес поділу клітин.

  • Виховання шанобливого ставлення до відповідей товаришів у процесі співпраці.

  • Розвиток аналітичного мислення, творчих здібностей.
Завдання:

  • Вивчити етапи «Мейозу», використовуючи комп'ютерні та інтерактивні технології.

  • Створити схему "Етапи мейозу" використовуючи метод моделювання.

  • Вправляти в умінні захисту проектів на тему «Етапи мейозу».

  • Оцінювати звіти товаришів.
Обладнання: Комп'ютери "Лабораторний практикум 6-11 класи". Інтерактивна дошка. Пластилін (бруски 2 кольорів на групу).

Хід уроку:

1.Організаційний етап (вітання, визначення присутніх).

2. Етап перевірки домашнього завдання. Використовувати набір карток на теми «Розмноження», «Мітоз». З одного боку картки написаний термін, з іншого визначення. Робота за картками в парах, потім біля дошки (використовувати взаємодопомогу та самоконтроль учнів).

3.Етап всебічної перевірки знань. Тест. Тема "Мітоз". Учні, які не впоралися із завданням, протягом тижня здають терміни консультантам.

4.Етап підготовки учнів до активного та усвідомленого засвоєння нового матеріалу


  • Вступна розмова.
Вчитель.Вивчення нового матеріалу я пропоную почати з з'ясування зв'язку між поняттями розмноження та спадковість.

            • Давайте згадаємо визначення термінів
РОЗМНАЖЕННЯ І СПАДЧИНА. (Розмноження - це здатність організмів відтворювати собі подібних. Спадковість - це властивість організмів передавати наступному поколінню свої ознаки та особливості розвитку.)

            • Поясніть, який взаємозв'язок існує між цими поняттями? (Спадковість реалізується в процесі розмноження).

            • Поясніть, яким шляхом передається спадкова інформація дочірнім організмам при безстатевому розмноженні? (Мітотичним розподілом материнської клітини).

            • Поясніть, як здійснюється процес передачі спадкової інформації при статевому розмноженні? (Гамети утворюються в результаті мейотичного поділу, з наступним злиттям статевих клітин – заплідненням).

            • У чому полягає біологічний сенс мітозу? (Дочірні клітини ідентичні материнській і мають диплоїдний набір хромосом.)

            • У чому полягає біологічний сенс мейозу? (Освіта гамет, основа комбінативної, генотипічної мінливості.)
Вчитель підводить учнів до формулювання теми . У чому суть мейозу? Який механізм утворення гамет?

Мейоз - редукційний поділ, що йде зі зменшенням числа хромосом (n).

Запис теми на дошці та в зошит.

Постановка перед учнями навчальної проблеми.

Вчитель. Як ви вважаєте, виходячи з теми уроку, яка проблема стоїть перед нами?

Учні.(Зрозуміти: як відбувається процес редукційного поділу , що йде зі зменшенням числа хромосом).

Навчальна проблема . Як відбувається процес редукційного поділу?

Запис у зошит

Вчитель . Які навчальні дії для цього ми можемо зробити.

Учні. (Вивчити етапи мейозу).

Вчитель . Ви пам'ятаєте, що вирішення навчальної проблеми починається з формулювання гіпотези.

Як формулюється гіпотеза?Як будується наукова гіпотеза?

Учнізгадують алгоритм побудови гіпотези та висувають варіанти . (Спочатку записуємо передбачуваний порядок дій: умови вирішення проблеми, потім передбачуваний результат дослідження).

Вчитель . Ваші варіанти.

Гіпотеза.Якщо ми вивчимо стадії мейозу,

То дізнаємося, як відбувається редукційний поділ.

Запис у зошит

Формулюванняразом із учнями цілі і завдання вивчення нового матеріалу

Пропоную сформулювати метасьогоднішнього уроку вона пов'язана з кінцевим результатом нашої діяльності.

Ціль уроку.Дізнатися, вивчити: як відбувається редукційний поділ ?

Запис у зошиті та на дошці

Завдання вивчення матеріалу - Це визначення послідовності дій.

Запис у зошиті та на дошці


    • Виконати лабораторну роботу "Мейоз" на комп'ютері. Лабораторний практикум 6-11 класів.

    • Прочитати параграф 6.2 стор. 202 -207; тема Мейоз.

    • Виготовлення моделей «Розподіл хромосом у мейозі» із пластиліну.

    • Підготувати звіт про фази мейозу (усний і модель «Розподіл хромосом у мейозі» з пластиліну). Робота у 9 групах.

    • Подати звіт у формі проекту (груповий).

    • Підбити підсумок, який результат ми отримали?

  • Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу .
Для чого потрібно вивчати мейоз? Щоб знати його біологічне значення, і яких наслідків може призвести порушення процесу мейозу. Вивчіть причини, що порушують мейоз.

  • Мотивація учнів для вивчення .
Ви маєте можливість отримати хороші оцінки

    • за результатами співбесіди.

    • За презентацію проекту.

    • За синквейн.
5.Етап засвоєння нових знань.

  • Збір інформації:

    • Виконує лабораторну роботу «Мейоз» на комп'ютерах.
Лабораторна робота на комп'ютері Фази Мейоза.

Ціль. Побачити механізм процесу поділу спадкового матеріалу (хромосом) під час формування статевих клітин.

Устаткування. Електронне видання. Біологія Лабораторний практикум 6-11 класів. Глава 4. Життєвий цикл клітини 4.2. Мейоз.

Хід роботи.

1. підготовка до роботи. Відповісти на запитання на тему «Розмноження».

2.Знайомство та вивчення основних фаз першого та другого мейотичного поділу заповнюючи анімаційну схему.

3. Спостереження за перебігом мейозу на анімаційній схемі.

4. Вправа. Чи добре ви запам'ятали фази мейозу? Розподіл схеми фаз мейозу у відповідні осередки таблиці.

5. Порівняти процес утворення чоловічих та жіночих клітин.

6. Простежити за динамікою кросинговера за анімованою схемою.

7. Виконати завдання з використанням схеми та заповненням таблиці «Подібність та відмінність мітозу та мейозу».


    • Читання параграфа 6.2 стор202 – 207

  • Практична робота "Приготувати презентації проектів".

    • Розподіл обов'язків у групі: координатор, доповідач, співдоповідач, конструктор.

    • Практична робота.
Виготовлення моделей із пластиліну «Розподіл хромосом у мейозі»та монтування схеми «Етапи мейозу»на демонстраційному столі

Ціль. Навчання учнів власної діяльності з вивчення та оволодіння змістом нового матеріалу, умінь та навичок раціонально вчитися.

Завдання групам. Виготовити моделі 2х гомологічних хромосом та продемонструвати їх поведінку у заданій фазі мейозу та інтерфазі. (9 груп)


  • Створення усного звіту із захисту проекту. (Створення ситуації, коли основним працівником (суб'єктом) процесу навчання, основною відповідальною особою за своє навчання та поведінку стають учні).

  • Презентація проектів по групах із демонстрацією поведінки хромосом у заданій фазі та фіксація моделі на демонстраційному столі.

  • Обговорення, доповнення, уточнення з інших груп.

  • Оцінка кожного звіту.
6. Етап закріплення нових знань.

  • 1 етап. Закріплення нових знань та освоєння нових умінь. ( використовувати "фішбоун" - прийом обробки інформації шляхом складання схеми на інтерактивній дошці представниками різних груп. Перевірка розуміння сутності нових понять учнями.

    • Голова - Визначаємо головне питання теми: значення мейозу?

    • Хребет – фази мейозу.

    • На верхніх кісточках учні визначають основні поняття теми
механізми редуційного поділу,

кон'югація,

кросинговер


    • На нижніх кісточках відзначають суть понять
Два поділки: 1-n2c, 2 клітини; 2 - nc, 4 клітини.

Зближення гомологічних хромосом, перехрестя.

Взаємообмін ділянками гомологічних хромосом.


    • Хвіст (висновок) - Освіта гамет, основа комбінативної, генотипної мінливості.

  • Оформлення у зошиті схеми «фішбоун» одночасно з роботою на дошці.

  • 2 етап. Закріплення щойно отриманого матеріалу на основі творчого його застосування на практиці, у нестандартних ситуаціях. Вироблення відповідних навичок та умінь.
Вчитель. Пропоную скласти синквейн на тему Мейоз».

Сінквейн – це вірш, що вимагає викладу великого обсягу навчальної інформації у коротких висловлюваннях, що дозволяє описувати і рефлексувати з певного приводу. С. це вірш із 5 рядків.

1 – назва синквейну.

2. - Два прикметники.

3. – три дієслова.

4. - фраза на тему синквейну.

5. – іменник.

Наприклад: Мейоз.

Редуційний, двоетапний.

Перебудовує, комбінує, зменшує.

Утворюються гамети з набором гаплоїдним хромосом.

Розподіл.

7. Етап інформації учнів про домашнє завдання, інструктаж щодо його застосування.


  • Домашнє завдання: параграф 6.2; скласти порівняльну таблицю «Мітоз та мейоз».

  • Підбиття підсумків уроку :

  • як працював клас,

  • хто з учнів працював особливо старанно,

  • що нового впізнали учні.

  • Перевірка того, як учні зрозуміли зміст роботи та способи її виконання.

    • Як би ви назвали метод, за допомогою якого ми сьогодні вивчали Мейоз? (Метод проектів).

    • Конкурс. Хто краще засвоїв навчальні дії на даному уроці? Які навчальні дії в рамках проекту ми здійснили на уроці?
Виявили навчальну проблему, сформулювали гіпотезу, визначили цілі та завдання, вивчали тему за допомогою підручника та комп'ютерної лабораторної роботи, готували презентацію – проект модель із пластиліну «Розподіл хромосом у мейозі», захищали його, монтували схему «фішбоун» на інтерактивній дошці, , Складали синквейн і отримали по 3 хороші оцінки. Дякую!
gastroguru 2017